Změna velikosti písma

Horní menu

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Obec > Turistika > Turistika v okolí

Turistika

Informační tabule:

Obec Jílovice je rozložena mezi rybníky na rozhraní třeboňské roviny a Novohradských hor. Naskýtá se zde krásný výhled na Slepičí a Novohradské hory. Na území obce je rybník Veský, velký asi 22 ha.

Jílovice náves

Kostel sv. Jakuba

Nejvyhledávanější jsou Jílovice v létě a na podzim, kdy je v okolí velikého pásu lesů, táhnoucího se až po Nové Hrady, největší ráj houbařů.

Z vrchu Porubí, kde podle pověsti Jan Žižka "porubal" křižáky, se naskýtá krásný výhled do třeboňské pánve a na druhé straně ne Novohradské a Slepičí hory. Pravidelnými akcemi v obci jsou pouť po sv. Jakubu (poslední neděle v červenci) a tradiční masopustní koleda.

V posledních letech zde byla na zdejší trati založena tradice motokrosových závodů, které se konají na závěr silničářské sezony a obvykle se na nich sejde řada špičkových jezdců.

Směrem od Nových Hradů přes Šalmanovice, Jílovice, Kramolín, Kojákovice do Třeboně vede značená cyklistická trasa.

Kaple v Kojákovicích
Kaple v Kojákovicích

V nedalekých Kojákovicích  si můžeme prohlédnout hodnotný soubor zděných lidových staveb z 19.století, mezi nimiž vyniká návesní kaple a kovárna. Pomník padlým vojínům vytvořil v roce 1923 zdejší rodák, významný malíř a sochař Jan Kojan (1986-1951).

Lidová architektura je rovněž zastoupena v Kramolíně, Lipnici a Šalmanovicích. Lipnice má navíc pěknou a nově opravenou návesní kapli Nejsvětější Trojice. Jméno osady Nepomuk, vzniklé roku 1791 na místě staršího dvora, připomíná tehdejšího majitele novohradského panství Jana Nepomuka Buquoye.

Lidová architektura Lipnice
Lidová architektura Lipnice

Zajímavostí sousední obce Petříkova je kromě malebné kapličky také pomník padlým se jménem zdejšího rodáka Rudolfa Pancíře (1915-1942), který zahynul jako příslušník 311. československé bombardovací perutě v Anglii.

Uprostřed lesů nedaleko Petříkova stojí kaple a několik stavení jako poslední pozůstatky někdejší sklárny Jiříkovo Údolí. Byla založena roku 1772 a své jméno obdržela podle hraběte Jiřího Buquoye, který zde nechal vyrábět známé černé neprůhledné sklo - hyalit. Několik minut cesty od Jiříkova Údolí začíná naučná stezka přírodní rezervací Červené blato, zaujímající plochu 331,4 hektarů. Jedná se o rašeliniště, v němž probíhala až do roku 1910 těžba rašeliny. Předmětem zvláštní ochrany jsou zde přirozené porosty borovice blatky s podrostem rojovníku bahenního, vlochyně a dalších vzácných druhů.

Přírodní rezervace Červené blato 

Trasa naučné stezky je převážně tvořena povalovými chodníčky, které umožňují průchod měkkým terénem. Přibližně uprostřed stezky je vybudována terasa s překrásným výhledem na rašelinné jezírko.
Červené blato má své kouzlo ve všech ročních obdobích. Přesto si dovolujeme upozornit na návštěvu v červnu, v době květu rojovníku bahenního. Tento nevysoký keřík Vás nepřivítá pouze nádherným bílým květem, ale i omamnou vůní...

Červené blato Přírodní rezervace Červené blato Červené blato