Změna velikosti písma

Horní menu

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Obec > Farnost Jílovice

Farnost Jílovice

Bohoslužby v kostele svatého Jakuba v Jílovicích:
neděle  v 11,00 hodin /mše svatá střídaná s bohoslužbou slova/

www.farnostborovany.cz

Farnost JílovicePozůstatkem původní raně gotické stavby z přelomu 13. a 14. století je dodnes dochovaný jižní portál.
V 15. století byl kostel upravován (z této doby pochází portál do sakristie), roku 1695 přistavěna hranolová věž, 1710 kaple sv.Jana Nepomuckého podle návrhu Pavla Ignáce Bayera a posledním výrazným stavebním zásahem se stalo prodloužení lodí v roce 1891. Zatímco kostelní loď je polostropá, presbytář uzavírá křížová klenba s šestilistou růží vytesanou na svorníku. Nejstarší součást vnitřního vybavení představuje kazatelna z roku 1720. Hlavní oltář z doby po polovině 18.století zdobí několik soch světců a obraz sv. Jakuba namalovaný Františkem Čermákem v roce 1858, obrazy na bočních oltářích sv. Anny a P. Marie jsou dílem Eduarda Schallera z roku 1844. V kapli sv. Jana Nepomuckého stojí pseudobarokní oltář s novodobým obrazem světce a se sochami svatých biskupů vytvořenými kolem roku 1740. Kostel patřil původně k borovanské, později k suchdolské faře a teprve v roce 1786 byl povýšen na farní.
Ve svátek sv. Jakuba (poslední červencovou neděli) se zde pravidelně koná pouť.

Apoštol Jakub, označovaný Starší, Větší či Zebedeův, byl jeden z dvanácti apoštolů – učedníků Ježíše Krista. Jméno Jakub je překladem Iácobos pořečtěného tvaru jména slavného patriarchy Jakuba.

 Farnost Jílovice

Historie Obce Jílovice

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1366. Jílovice leží na okraji Třeboňské pánve mezi rybníky na pomezí Novohradských hor. Jílovice bez místních částí mají asi 420 obyvatel.

V Jílovicích se nachází kostel Sv. Jakuba z konce 13 století. Pouť bývá vždy poslední víkend v červenci. 

Roku 1366 prodává Vinek z Landštejna osadu Rožmberkům. Již tehdy tu stál kostel. V 15. století zde sídlil rytíř Vojtěch z Jílovic. V následujících letech byly Jílovice několikrát vypáleny nebo pro změnu zastaveny. Později patřila vesnice pod Borovanský klášter. Za třicetileté války Jílovice zpustly a byly bez obyvatel. V roce 1660 koupili Jílovice Schwarzenberkové, kterým patřily až do zrušení poddanství. V létech 1862 až 1948 patřily Jílovice do okresu Třeboň, v létech 1949 až 1959 do okresu Trhové Sviny, od roku 1960 jsou v okrese České Budějovice.

Roku 1786 zde byla postavena fara. Roku 1894 zde byl založen hasičský sbor.

V roce 1919 založili místní Sokol, 1921 Orel. Po 2. Světové válce bylo zřízeno JZD, které později přešlo pod Státní statek Nové Hrady. V červnu 2006  byl obci udělen u příležitosti 640 let od první zmínky vlastní prapor, v témže roce byl obci udělen titul Obec roku Jihočeského kraje.

Kostel svatého Jakuba v Jílovích