Šalmanovice, Lipnice, Kramolín,

Změna velikosti písma

Úvodní stránka > Obec > Vlachnovice

Vlachnovice

Vlachnovice (něm. Wlachnowitz) jsou vesnička, patřící pod Jílovice. Leží na místní komunikaci mezi Jílovicemi a Lhotou. Mají 23 stálých obyvatel (kteří zde mají trvalé bydliště). Nachází se zde množství chat a chalup, dále několik rybníků, z nichž je největší Vlachnovický rybník.
Katastrální členění Jílovic. Vesnice existovala již ve 14. století, kdy patřila pánům z Vlachnovic.     V 19. století se zde těžila železná ruda pro hamr ve Františkově. V meziválečném období zde  žilo až 80 obyvatel.
Veřejná doprava do Vlachnovic nezajíždí, nejbližší autobusové zastávky jsou v Jílovicích (4 km) a ve Lhotě (3 km), nejbližší železniční stanice je Hluboká u Borovan (4 km) nebo Jílovice-nádraží (5 km).

charakter sídla: malá vesnice 15 Vlachnovice.jpg
obyvatel: 15
domů: 49
PSČ: 373 12 Borovany
součást obce: Jílovice
okres: České Budějovice
historická země: Čechy
katastrální území: Vlachnovice (2,47 km²)
zeměpisná šířka: 48°54'36,5" s. š.
zeměpisná délka: 14°42'59,63" v. d.
nadmořská výška: 490 m

Zajímavosti:
Vedle cesty z Jílovic se nachází zrušený hřbitov, dosud se zachovalo několik náhrobků
Největší budovou ve vsi je tzv. Velký statek patřící rodině Pexů.

logo Jičeský kraj logo Epusa logo Czechpoint logo Portalgov logo Geosense logo Ochrana obyvatel

spolufinancuje projekty realizované obcí