Šalmanovice, Lipnice, Kramolín,
Kojákovice, Vlachnovice

Vyhledat v textu

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Obec > Kramolín

Kramolín

charakter sídla: malá vesnice 10 Kramolín.jpg
obyvatel: 46
domů: 50
PSČ: 373 12
součást obce: Jílovice
okres: České Budějovice
historická země: Čechy
katastrální území: Kramolín u Kojákovic (3,60 km²)

Kramolín leží mezi současnou silnicí z Jílovic do Lipnice a starou Cikánskou stezkou . Farou  i školou patří do Jílovic.

Jméno vesnice pochází od slova kramol, kterým se označoval ruch, rachot, který tady býval za Rožmberků při kopání železné rudy.

Třicetiletá válka dolehla i na Kramolín krutě. Během války se počet usedlých z šestnácti, snížil na čtyři. Kaple na návsi je z roku 1934. Před kaplí je pomník obětem druhé světové války. Pomník vojákům padlým v I. světové válce je u silnice na okraji obce.

Velký význam pro Kramolín měl ve 30. a 40. letech nedaleký lipnický hlinkový důl. V té době žilo v Kramolíně 370 českých obyvatel, byl zde sbor dobrovolných hasičů a ochotnické divadlo.

Kramolín na počátku 30. let proslul požáry hospodářských usedlostí. Během jednoho roku jich zde vypuklo 15. Jejich příčina nebyla ani v jednom případě zjištěna.

V 70. letech bylo západně od Kramolína postaveno letiště s asfaltovou přistávací plochou. Nyní letiště celoročně využívá aeroklub. Kramolín je částí obce Jílovice, bydlí v něm 56 obyvatel.

 

 

 

 

logo Jičeský kraj logo Epusa logo Czechpoint logo Portalgov logo Geosense logo Ochrana obyvatel

spolufinancuje projekty realizované obcí