Změna velikosti písma

Horní menu

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Kultura a spolky > Lipnice

Lipnice

Lipnice

Lipnice je vesnice v Jižních Čechách, 11 km jižně od Třeboně, na silnici k Novým Hradům. Nadmořská výška je  464 m n. m. Přístup je také po okresní silnici od Kramolína a po cestách od Cepu a od Kojákovic.

Název Lipnice údajně pochází od starého slova "lipná" což znamená mokrá, vlhká.

 • charakter sídla: vesnice
 • obyvatel: 90
 • domů: 48
 • PSČ: 373 12
 • součást obce: Jílovice
 • okres: České Budějovice
 • historická země: Čechy
 • katastrální území: Lipnice u Kojákovic
 • zeměpisná šířka: 48°54'43.5" s. š.
 • zeměpisná délka: 14°45'52" v. d.
 • nadmořská výška: 464 m

Vesnice byla založena v oblasti, kterou ve 12. století vlastnil cisterciácký klášter z dolnorakouského Zwettlu (Světlé). Potom král Přemysl Otakar I. dal jižní Čechy do správy Vítka z Prčic, jehož potomci jihočeské území od světelského kláštera získali. Nejbližší centra Vítkovců vznikla na tvrzích v Třeboni a v Nových Hradech.

8 Kaplička a myslivecká klubovna v Lipnici.jpgV Lipnici měl své sídlo šlechtic Mikuláš z Lipnice zvaný Vícemil, o němž jsou první zmínky z roku 1378. Za husitských nepokojů jeho tvrz zanikla, do současnosti zůstal jen název pole „Dvorský“. Když třeboňské i novohradské panství koupili páni z Rožmberka, měli také v Lipnici své poddané, avšak po krátkém čase Lipnici darovali třeboňskému augustiniánskému klášteru. Zástavba vesnice byla v té době mnohem menší než v současnosti, domy byly seskupeny těsně kolem návsi. Základ současné podobě vesnice dalo 18 usedlostí postavených po ničivé třicetileté válce. Jednalo se o tradiční jihočeskou vesnici, ve které řady usedlostí, ze čtyř stran uzavřené dvory, stály čely do velké návsi s několika rybníky. Důvodem k řídké zástavbě byl strach z šíření požárů.

Katastrální členění Jílovic. Když z podnětu Viléma z Rožmberka byl v roce 1556 augustiniánský klášter zrušen, dostala se Lipnice na čas k třeboňskému panskému velkostatku. Za třicetileté války v Lipnici klesl počet usedlíků na deset. Od roku 1630 patřila Lipnice opět klášteru. Po jeho zrušení v roce 1786 se dostala ke schwarzenberskému panství. Od něho státní správu převzalo v roce 1860 Okresní hejtmanství v Třeboni. K Třeboni patřila Lipnice až do zrušení okresu v roce 1960. Od té doby je součástí okresu českobudějovického.V roce 1964 zde byla zrušena obecní samospráva.

Na lipnické návsi stojí čtvercová kaple Nejsvětější Trojice z roku 1800. Architektura kaple je v jižních Čechách určitý unikát, církevní stavby takového tvaru se nevyskytují. Před jejím postavením na místě stávala kaplička dřevěná.

Na západním okraji osady je pomníček legionáře Petra Zíky (jednotka Česká družina na Rusi), který 2.července 1917 padl v bitvě u Zborova.

Socha