Úvodní stránka > Kultura a spolky > Šalmanovice

Šalmanovice

Kaplička Šalmanovice

Leží 5 km jihovýchodně od Jílovic, jako poslední obec okresu České Budějovice, podél silnice Třeboň - Nové Hrady.
Bezprostředně hraničí s přírodní rezervací Červené blato, zaujímající plochu 331,4 ha.
Jsou zde přirozené porosty Borovice blatky s podrostem Rojovníku bahenního.

Šalmanovice - http://www.salmanovice.cz/

• charakter sídla: malá vesnice
  • obyvatel: 121
  • domů: 61
  • PSČ: 373 12
  • součást obce: Jílovice
  • okres: České Budějovice
  • historická země: Čechy
  • katastrální území: Šalmanovice (8,26 km²)
  • zeměpisná šířka: 48°53'2.87" s. š.
  • zeměpisná délka: 14°46'25.64" v. d.

Šalmanovice jsou vesnice v okrese České Budějovice. Leží 5 km jihovýchodně od Jílovic, jako poslední obec okresu podél silnice II/154 Třeboň - Nové Hrady. Původní majitelé vsi byli Rožmberkové, kteří jí vlastnili již před rokem 1366. V roce 1882 zde byla založena pošta, v roce 1897 hasičský sbor.

Obyvatelé se léta živili výrobou borek, tedy rašelinových cihel k topení.

Do roku 1948 patřily Šalmanovice do Třeboňského okresu, mezi lety 1948 a 1960 do Trhovosvinenského okresu a od 1960 do Českobudějovického.

K Šalmanovicím patřívala osada Bor, po druhé světové válce k nim byly připojeny Nepomuk (který před tím patřil pod Těšínov) a Jiterní Ves (patřila ke Kramolínu).